Jak wygląda proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej dotyczy najczęściej tych osób, które tracą swoją wypłacalność. W 2020 roku zmieniły się przepisy związane z procesem upadłościowym – na mocy nowelizacji z 2019 roku. Jakie zmiany zostały wprowadzone i czego dotyczą? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w naszym wpisie.

Uproszczenie zasad upadłościowych

Główną ideą nowelizacji przepisów w zakresie prawa upadłościowego było to, by uprościć obowiązujące zasady. Celem, który przyświecał osobom głosującym za nowelizacją, było łatwiejsze uporanie się z długami. Czym jednak w istocie jest upadłość konsumencka? W wielkim skrócie to postępowanie sądowe skierowane wyłącznie dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności. Warto podkreślić jednak, że upadłość może dotyczyć wyłącznie tych wierzytelności, które powstały przed jej ogłoszeniem.

Niewypłacalność umyślna lub też nie

O tym, czy sąd zadecyduje o naszej niewypłacalności, decydować będzie cała historia, która prowadzić będzie do sprawy o upadłość konsumencką. Nierzadko przed sądem warto udowodnić, że działało się nieumyślnie. Samodzielne dostarczenie dobrych dowodów może być dla wielu osób niewykonalne. Dlatego też w takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia dobrego prawnika specjalizującego się w prowadzeniu spraw upadłościowych. To on może sprawić, że całe postępowanie sądowe ulegnie znacznemu skróceniu, a co za tym idzie – klient zgłaszający się do prawnika będzie mógł osiągnąć możliwie szybko swój cel.

Upadłość konsumencka – co trzeba spełnić?

Jeśli chcemy ogłosić upadłość konsumencką w 2020 roku, musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy złożyć wniosek do sądu i wnieść niewielką opłatę. Wielu dłużników jednak woli skorzystać z profesjonalnej pomocy dobrego prawnika, który przygotuje odpowiednie pismo, by możliwe stało się jego złożenie w sądzie. Warto wiedzieć, że wyłącznie podczas rozprawy sądowej może zostać podjęta decyzja o tym, czy długi w ogóle zostaną umorzone oraz jaka ich część będzie podlegać temu umorzeniu.